رفیق شفیق

شاهرخ ضرغام ملقب به حُرّ انقلاب در اولین روز دی ماه ۱۳۲۸ هـ.ش در تهران بدنیا می‌آید. به دلیل داشتن جثه قوی و روحیه‌ی خاصی که داشت از نوجوانی وارد عرصه کشتی می‌شود و در مسابقات کشوری و جهانی به قهرمانی دست می‌یابد. ساواک که او را لات و جاهل می‌شمرد از او درخواست کرده بود که در سرکوب مردم شرکت کند. نزدیک انقلاب بود که متحول شد و نفس آسمانی حضرت روح الله (ره) بر او هم اثر گذاشت و بعد از حضور در درگیری‌های انقلاب، غائله کردستان، درگیری‌های لاهیجان، غائله خلق عرب و قصرشیرین، در دفاع مقدس فرمانده گروهان دسته‌ی پیشرو از گروهان فداییان اسلام را بر دوش گرفت. ۱۷ آذر ۱۳۵۹ در عملیات پاکسازی جاده آبادان-ماهشهر گلوله‌ی تیربار تانک به سینه‌اش اصابت می‌کند و همانند بقیه‌ی شهدای گمنام، پیکرش برای همیشه مفقود می‌شود.

مستند رفیق شفیق، روایت یکی از نزدیک‌ترین دوستان شاهرخ است که در سال‌های اخیر به همراه خانواده‌اش عزم آبادان نموده و محل شهادت رفیق شفیق‌اش را به یادمان شهدای دشت ذوالفقاری بدل نموده است.

سالهاست که زائرین راهیان نور، خاطرات شاهرخ و یارانش را به روایت حاج قاسم صادقی به گوش جان می‌نشینند.

این مستند به سفارش شبکه افق در اسفند ماه 1397 هـ.ش توسط مرکز هنری رسانه‌ای راوی و به کارگردانی محمد شاکری تولید و در 17 آذر 1398 هـ.ش اکران گردید.

رفیق شفیق
بدون نظر

ثبت نظر